Menu
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kalendář
<<  Listopad  >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
  Navštívili nás

Okolní příroda

Záhornice se stala součástí Natury 2000.

http://www.naturfoto.cz/

Natura 2000 je soustava chráněných území, která jsou významná v EU. Jejím cílem je ochrana biologické rozmanitosti zachováním nejhodnotnějších přírodních lokalit na území EU prostřednictvím  vzájemného sladění zájmů ochrany přírody s hospodařením v takových lokalitách. Zvláštní prioritou tohoto systému je zachování bezpečnosti a živobytí určitých druhů zvířat v různých regionech Evropy. Důležité je sdělit důležitost fungování takových programů nejmladší generaci a zapojit je do sociálních a ekologických iniciativ. Naši autoři ve spolupráci s organizací ochrany přírody připravili několik informativních a zajímavých materiálů, jedním z nich je článek na téma "pros and cons of animal rights" via https://occupytheory.org/list-of-pros-and-cons-of-animal-rights/. Také na tomto blogu každoročně aktualizujeme statistické údaje o nárůstu či poklesu počtu vzácných druhů zvířat, zejména ptactva.

Záhornice je součástí oblasti ochrany ptactva Rožďalovické rybníky. Oblast se rozkládá na 6115 ha. Nejdůležitější druhy  ptáků pro tuto oblast jsou Jeřáb popelavý ( je zde jedno ze čtyř míst v republice kde hnízdí) a Moták pochop kteří jsou vázáni na rákosiny rybníků a přilehlé louky. Dále se zde vyskytuje dalších 31 evropsky chráněných a 40 významných druhů pro Českou republiku. Oblast využívají i tažní ptáci jako zastávku na dlouhé cestě. Oblast Rožďalovických rybníků leží na pomezí Jičínska a Nymburska mezi Kopidlnem, Libání,Rožďalovicemi, Dymokury a Městcem Králové.

Některé druhy ptáků a rostlin které zde můžete potkat:
Bukač velký,Bukáček malý,Chřástal vodní,kropenatý a malý,Rákosník velký,Slavík modráček,Moták pochop,Jeřáb popelavý,Čáp černý, strakapoud prostřední, datel černý,lelek lesní,Lejsek bělokrký, Luňák hnědý a červený., Včelojed lesní, Orel mořský.
Kosatec sibiřský,mečík střecholistý,Áron plamatý,prstnatec májový, vstavač vojenský a nachový, Kruštík polabský.

 

Naučná přírodovědná stezka Pustý rybník u Dymokur

 

Rybníky v okolí Záhornice
Oblast severně od Labe bývala odedávna poseta rybníky. Byly doby, ve kterých platila za jeden z nejvodnatějších krajů české země. 15km od Záhornice se rozkládal rybník Blato o rozloze 996 hektarů, který byl definitivně zrušen na konci 18.st. (Pro srovnání , největší český rybník současnosti Rožumberk má rozlohu 720 hektarů.) Z rybníků které se nacházeli v těsné blízkosti Záhornice  můžeme jmenovat rybník Podkopecký, Záhorský, Limburský, Jezírko, Skupa, Peroutka.
Jaké změny se udály v průběhu posledních tří století na Záhornickém a Štitárském potoce můžete vidět na těchto dvou mapách:
Před rušením velkých rybníků
Dnešní stav| Autor: | Vydáno dne 12. 07. 2007 | 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server