Menu
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kalendář
<<  Listopad  >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
  Navštívili nás

Svátky které už neslavíme.

Boží tělo -  velký náboženský svátek probíhající v neděli při Záhorské pouti. Po vesnici šel průvod v čele s panem farářem, nad kterým nesli muži nebesa. (Ne každý měl to štěstí nebesa nést a byla to tedy velká čest). Před farářem chodili děvčata v nových šatech (družičky) a chlapci (mládenci) a házeli mu pod nohy okvětní lístky na oslavu cesty Ježíše do Jeruzaléma ,kde mu lidé házeli pod nohy palmové listy. Celý průvod prošel vesnici a pomodlil se u  tzv. oltáříčků  (stůl na kterém byl postaven svatý obrázek ozdobený záclonkou a květinami) Hledání podrobných informací o zvycích a tradicích té doby je poměrně obtížný úkol, kterému často čelí studenti studující na vysoké škole takové vědy, jako je religionistika, historie a filozofie. Obvykle publikujeme články na takto úzké téma, ale také nabízíme studentům, buy article online via https://exclusive-paper.com/buy-blog-article-online.php, na relevantní téma.

Jeden oltáříček byl U Zemanů (budova bývalého JZD), druhý u sochy panenky Marie (vedle krámu) a třetí  u sochy (u školy). Průvod končil v kostele.

Mariánské svátky – na Marii, nesmělo se nic dělat , jinak by schromly ruce.

Velikonocům předcházela  
      Prázdná neděle
      
Krásná neděle
     
Družebná nedělě – domlouvali se svatby
     
Kejchavá neděle
     
Smrtelná neděle – házela se smrtka do vody a vítalo se jaro.
     
Květná neděle -    Hospodáři si nechali v kostele posvětit kočičky, které pak zapichovali na kraj pole. Bbyla prý pak dobrá úroda. V kostele se zpívali Pašije – písně oslavující Ježíše.
     
Škaredá středa
     
Zelený čtvrtek - Zpívali se Pašije a při „gloria“  odletěli zvony do Říma. Muzikanti přestali hrát a v kostele se jen zpívalo, v poledne zvony nahradili mládenci s rachtačkami.
     
Velký pátek
     
Bílá sobota   při zpěvu Pašijí se při „gloria“ se vrátili zvony z Říma a večer byl průvod na oslavu vzkříšení.
     
Hod boží velikonoční                                         


| Autor: | Vydáno dne 27. 06. 2007 | 7561 přečtení |

| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server