Menu
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kalendář
<<  Listopad  >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
  Navštívili nás

Dušičky

 

 I V Záhornici je zvykem slavit od pradávna svátek mrtvých - DUŠIČKY. V podzimních dušičkových dnech 1a2.Listopadu lidé zdobí hroby svých blízkých a zapalují svíčky jako vzpomínku na ně. Rozsvícený hřbitov vypadá potom večer kouzelně a tajemně.

 Informace o všech nejstarších tradicích tohoto města nachází autor ve starověkých záznamech a historické literatuře. Ve skutečnosti je obtížné reprodukovat podrobnosti všech událostí a zvyků ve správném chronologickém pořadí. K napsání  článků na příslušné téma, které jsou zveřejněny na této stránce, jsme proto využili pomoci best writing service. S výsledkem jsme velmi spokojeni a od našich čtenářů jsme již zaznamenali mnoho pozitivních reakcí.

 

Dušičky


První dva listopadové dny vzpomínáme na své zesnulé blízké. 1.listopadu se slaví „Svátek všech svatých“, 2.listopad se v kalendáři uvádí jako „Památka zesnulých“. Lidé tento den znají jako „Dušičky“. Dle historických pramenů se tento svátek slaví od roku 998, kdy jej zavedl benediktýnský opat Odillo ve francouzkém kláštěře Cluny. Ačkoli je toto datum nejstarší zaznamenanou zmínkou svátku, slavil se již o mnoho let dříve
Dušičky údajně pocházejí z Keltské tradice - svátku „Samhain“, kterým Keltové začínali nový rok. Slavil se v podvečer 1.listopadu a Keltové věřili , že se tuto noc prolíná náš svět se světem mrtvých. Zapalovali ohně, aby se duše mrtvých mohly přijít ohřát a strávit noc se svými pozůstalými. Z toho vyplývá i současná tradice zapalování svíček, kterou dodržujeme dodnes. Dnes zapálená svíčka symbolizuje život a jejím zapálením na hřbitovech tedy symbolicky prolínání světa živých se světem mrtvých.
O keltské samhainské noci se navíc spalovaly figuríny, které znázorňovaly loňský rok, smutek, trápení a starosti, které měly být rituálně spáleny s touto figurínou. Keltové tedy mohli nový rok začít s čistým štítem. Tato tradice se na rozdíl od zapalování ohňů (dnes svíček) neuchovala.
Dříve se také na Památku zesnulých peklo zláštní pečivo, kterým lidé obdarovávali pocestné a žebráky. Pečivu se říkalo „dušičky“.
Památka zesnulých se rozšířila do celého křesťanského světa a dnes tento den uznává velká část Evropy a přeneseně i USA, kde se slaví svátek mrtvých jako Helloween.
Mnozí z nás v tyto dny navštěvují hřbitovy, vzpomínají na své blízké, kteří již nejsou mezi námi a zapalují svíčky. Bez ohledu na to, zda věříme v „kouzelnou noc“, jak se také noci Dušiček říká, zapalme svíčku jako vpomínku na ty, kteří již nemohou být mezi námi. | Autor: | Vydáno dne 23. 10. 2009 |
Bluegrass fest

Bluegrass fest Záhornice - Memoriál Honzy Macáka festival s duší a tradicí

 

Dovolujeme si představit Vám náš hudební festival, který si za 20let své existence získal velkou oblibu mezi milovníky bluegrassové hudby. Diváci se k nám rádi vracejí pro příjemnou atmosféru, která zde vždy panuje. O popularitě a vysokém kreditu fesitvalu mezi kapelami svědčí fakt, že u nás vystupuje řada těch nejlepších interpretů žánru a každý rok se nám hlásí násobně více kapel, než kolik jich můžeme do dramaturgie fetivalu zařadit.

Festival se žánrově zaměřuje především na bluegrassovou hudbou, která u nás není tolik rozšiřována jako ostatní žánry přesto, že má poměrně širokou hráčskou i posluchačskou základnu. Zacílení na tento žánr je také jedním z důvodů, proč se s přibývajícími ročníky, dostává  festival stále více do povědomí a roste jeho popularita. Neboť v záplavě akcí, které jsou si často velmi podobné tím, jak nabízejí nesourodý koktejl všeho možného, je náš festival jedinečný a proto pro diváky zajímavý. Během  let se zde vystřídalo přes 70 kapel a jednotlivců. Od legend jakou jsou zakladatelé českého bluegrassu a kmenová kapela našeho festivalu Větráci z Kopidlna, nebo poděbradská skupina Oáza. Přes kapely považované za současnou šipičku žánru, oceněné  řadou cen z našich, evropských i amerických bluegrasových festivalů,  jako je Vabank unit, Petr Kus, BG Cwrkot, Petr Brandejs band, Modrotisk a další. Až po kapely jako Fair Play Grass, Lojzíci, Barbecue, Wyrton a jiné které u nás často svoji kariéru začínaly a jejichž kvalitu prověřil čas a uznání našeho publika.

Už od prvního ročníku se snažíme publiku vždy nabídnout také jednu kapelu mimo bluegrassový žánr, především z oblasti folku, nebo country, aby si posluchači na chvíli oddechli od nepřetržitého toku bluegrassové energie. Jako host u nás vystupovala napřílad populární hradecká Lokálka, nebo jedna z nejlepších českých kapel hrajících irský folk Auris z Prahy.

Jak jsme se zmínili již na začátku, festival má mezi milovníky bluegrassu velký kredit a proto není divu, že k nám jezdí jak interpreti, tak milovníci této skvělé muziky ze všech regionů naší republiky. Především pak ze Severních Čech, Plzeňska, Kolínska a Jihlavska kde je bluegrass hojně rozšířen. Návrat a setkávání je vlastně hlavní ideou našeho festivalu. Všichni účastníci si velice pochvalují kamarádské prostředí a atmosféru, která zde každoročně první víkend o hlavních prázdninách vládne. Když k tomu připočteme krásné počasí, které nás až na dva ročníky zatím nezklamalo, není důvod proč se nepřijet podívat.

 | Autor: | Vydáno dne 19. 02. 2008 |
Posvícení

Posvícení se v Záhornici slaví vždy v neděli před Svatým Václavem.... Letos tento svátek připadne na 26.9.  Srdečně Vás všechny zveme 25.09. ve 20.00 h. do Hostince u Tylů na Posvícenskou zábavu. K tanci a poslechu hraje Záhoranka.  Věříme, že se dostavíte v hojném počtu. Bez účasti Záhoráků tradice Posvícení a Posvícenských zábav zanikne.| Autor: | Vydáno dne 19. 02. 2008 |
Pouť

Pouť se v Záhornici slaví  9 neděli po velikonocích.....| Autor: | Vydáno dne 19. 02. 2008 |
ČarodějniceVážená kolegyně,jako každý rok, tak i letos se bude konat 30. dubna 2009 "Velký slet čarodějnic" s mezinárodní účastí.

Vzhledem k tomu, že jste jednou z nejkvalitnějších zástupkyň rodu Homo megeres obludus, zasíláme Vám pozvánku s dostatečným předstihem, neboť Vaše účast na Shromáždění, jako zvláště odporného exempláře, je velmi žádaná.

Sraz je v 17:00 hodin před OBECNÍM ÚŘADEM, přistávací plocha bude označena bílým pavoukem. Po slavnostním přivítání roj čarodějnic vzlétne v sevřeném útvaru nad Záhornici, kde třikrát zakrouží. Poté zamíří ke hřišti, kde bude náš slet pokračovat dalším programem a vyhlášením nejzajímavější účastnice.Váš zvláště odporný a smrdutý zjev, příšerná povaha i vystupování Vás jednoznačně řadí mezi horké favoritky s umístěním v první desítce. Vezměte si řádně promazané a naolejované koště s odrazovými skly - dle zákona č. 999/91 Sb.,    O čarodějnictví. Koště musí být nové a neometené. Mopy, smetáky a klekačky nejsou povoleny. Přímo ideální je koště od renomované firmy "Návnada, nástraha, past - Potkan a synové". Vzhledem k předpokládanému létání v hejnech je nutné, abyste se dostavila ve střízlivém stavu. Během letu (tedy i přesunu na místo sletu) je nutno dodržovat předpisy platné pro přepravu ve vnitrostátních linkách.Podle nových mezinárodních směrnic není již dovoleno děsit posádky letadel. Pojištění všech účastnic je zajištěno hromadnou pojistkou Odborového svazu čarodějnic č. 12131313.

S pozdravem Letu zdar! Vás zvou čarodějky z Občanského sdružení Pro Záhornici!  (pro podrobnosti klikni na název článku)| Autor: | Vydáno dne 06. 02. 2008 |
Velikonoce

 Velikonoce jsou pohyblivým svátkem. Velikonoční doba se řídí prvním jarním úplňkem.....| Autor: | Vydáno dne 28. 01. 2008 | 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server