Menu
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kalendář
<<  Listopad  >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
  Navštívili nás

V Záhornicích bude Naučné centrum NATURA 2000

Občanské sdružení ve spolupráci s pí. Hanzlíkovou, která je koordinátorkou projektu, buduje v Záhornici Naučné a aktivní centrum NATURA 2000. Centrum bude umístěno přímo v obci Záhornice u Městce Králové a to hned vedle také nově vznikajícího dětského hřiště. Cílem centra bude seznámit obyvatele Záhornice i širokou veřejnost s touto vzácnou ptačí oblastí a vzácnými živočichy kteří zde žijí i s tím, jak se mají v této oblasti chovat.  

 

Podrobnosti se dozvíte uvnitř článku. 

TPCA

 

Víte, co je NATURA 2000 a víte také, že v této oblasti leží i obec Záhornice jako součást území nazývaného Rožďalovické rybníky?

Rozšířit povědomí o této chráněné oblasti se rozhodlo Občanské sdružení pro Záhornici.


 

NATURA 2000 je soustava evropsky chráněných území, které vytvářejí na svém území podle jednotných principů všechny státy Evropské unie. Cílem této soustavy je zabezpečit ochranu těch druhů živočichů, rostlin a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejvíce ohrožené, vzácné či omezené svým výskytem jen na určitou oblast. Jedním z úkolů pracovníků organizace ochrany životního prostředí je informovat místní obyvatelstvo o důležitosti zachování vzácných druhů rostlin a živočichů. Je důležité popularizovat mezi obyvatelstvem informační, poznávací a vzdělávací letáky, které lze krmit společně se descriptive essay writing service, je to snadný způsob, jak zvýšit povědomí obyvatel regionu o projektech rezervací. Na území České republiky je Natura 2000 tvořena ptačími oblastmi a evropsky významnými lokalitami.

V oblasti Rožďalovických rybníků žijí konkrétně Moták pochop a téměř unikátní Jeřáb popelavý, který v této oblasti má jedno ze svých čtyř hnízdišť v České republice. Dále se zde vyskytuje dalších 31 evropsky chráněných a 40 významných druhů pro Českou republiku. Tito živočichové jsou vázáni na rákosiny rybníků a přilehlé louky.

 

Občanské sdružení se rozhodlo vybudovat Naučné a aktivní centrum NATURA 2000, které bude umístěno přímo v obci Záhornice u Městce Králové. „Cílem centra bude seznámit širokou veřejnost s touto vzácnou ptačí oblastí, neboť ani někteří obyvatelé obce a okolí nemají ponětí, jací vzácní živočichové v této lokalitě žijí a jak se  na chráněném území chovat“, sděluje Zdeňka Hanzlíková, koordinátorka projektu.

 

Projekt je zaměřen především na rodiny s dětmi a na jejich vztah k přírodě, protože právě na dětech závisí budoucnost tohoto území. Zajímavosti ze života ohroženého ptactva zde však najdou i projíždějící cyklisté a návštěvníci všech věkových skupin.

 

Naučné centrum se bude stavět z ekologických a recyklovaných materiálů a děti se mohou těšit na vyváženou a sladěnou kombinaci klasiky a nového pojetí přírodních herních či naučných prvků, které jsou v okolí jen velmi vzácně k vidění. Na své si příjdou i lovci tzv. Cache ( kešek).

 

Celý projekt by se však nemohl realizovat bez finanční podpory grantového programu TPCA Partnerství pro Kolínsko 2013.

 

Kontaktní údaje

Zdeňka Hanzlíková

Koordinátorka projektu

601 353 730

 

O Občanském sdružení pro Záhornici

Toto sdružení vzniklo, jak už jeho název napovídá, pro Záhornici, pro Záhoráky, pro lidi, kteří v obci žijí, navštěvují či se chtějí do Záhornice nastěhovat. Cílem sdružení je podpora aktivního života v obci, obnovování tradic a realizace projektů na rozvoj obce.

 

zahornice.net

 

 

 

O grantovém programu TPCA Partnerství pro Kolínsko

Grantový program TPCA Partnerství pro Kolínsko vznikl v roce 2005 s cílem systematicky přispívat k rozvoji kolínského regionu. Každý rok jsou vybírány veřejně prospěšné projekty, které jsou podpořeny celkovou částkou 4 milióny korun. Cílem programu TPCA Partnerství pro Kolínsko je přispět k trvale udržitelnému rozvoji Kolínska, rovnováze jeho ekonomického, sociálního i ekologického rozměru a k většímu zapojení občanů do dění v obcích. Podporovány jsou projekty z oblastí vzájemného soužití, bezpečné dopravy a životního prostředí.

 

 www.partnerstviprokolinsko.cz


| Autor: | Vydáno dne 22. 08. 2013 | 2807 přečtení |
| Počet komentářů: 25063 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server