Dušičky

 

 I V Záhornici je zvykem slavit od pradávna svátek mrtvých - DUŠIČKY. V podzimních dušičkových dnech 1a2.Listopadu lidé zdobí hroby svých blízkých a zapalují svíčky jako vzpomínku na ně. Rozsvícený hřbitov vypadá potom večer kouzelně a tajemně.

 

 

Dušičky


První dva listopadové dny vzpomínáme na své zesnulé blízké. 1.listopadu se slaví „Svátek všech svatých“, 2.listopad se v kalendáři uvádí jako „Památka zesnulých“. Lidé tento den znají jako „Dušičky“. Dle historických pramenů se tento svátek slaví od roku 998, kdy jej zavedl benediktýnský opat Odillo ve francouzkém kláštěře Cluny. Ačkoli je toto datum nejstarší zaznamenanou zmínkou svátku, slavil se již o mnoho let dříve
Dušičky údajně pocházejí z Keltské tradice - svátku „Samhain“, kterým Keltové začínali nový rok. Slavil se v podvečer 1.listopadu a Keltové věřili , že se tuto noc prolíná náš svět se světem mrtvých. Zapalovali ohně, aby se duše mrtvých mohly přijít ohřát a strávit noc se svými pozůstalými. Z toho vyplývá i současná tradice zapalování svíček, kterou dodržujeme dodnes. Dnes zapálená svíčka symbolizuje život a jejím zapálením na hřbitovech tedy symbolicky prolínání světa živých se světem mrtvých.
O keltské samhainské noci se navíc spalovaly figuríny, které znázorňovaly loňský rok, smutek, trápení a starosti, které měly být rituálně spáleny s touto figurínou. Keltové tedy mohli nový rok začít s čistým štítem. Tato tradice se na rozdíl od zapalování ohňů (dnes svíček) neuchovala.
Dříve se také na Památku zesnulých peklo zláštní pečivo, kterým lidé obdarovávali pocestné a žebráky. Pečivu se říkalo „dušičky“.
Památka zesnulých se rozšířila do celého křesťanského světa a dnes tento den uznává velká část Evropy a přeneseně i USA, kde se slaví svátek mrtvých jako Helloween.
Mnozí z nás v tyto dny navštěvují hřbitovy, vzpomínají na své blízké, kteří již nejsou mezi námi a zapalují svíčky. Bez ohledu na to, zda věříme v „kouzelnou noc“, jak se také noci Dušiček říká, zapalme svíčku jako vpomínku na ty, kteří již nemohou být mezi námi. Sem vložte příslušný text včetně HTML syntaxe nebo v případě nevyužití této části vše vymažte - tedy včetně tohoto textu!
| Autor: editor | Vydáno dne 23. 10. 2009 | 3355 přečtení |
| Počet komentářů: 8060 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server